Pozycjonowanie stron internetowych to jeden z najlepszych sposobów promowania marki w sieci. Ma on wiele zalet i może pomagać spełniać na wiele celów. W tym tekście prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o pozycjonowaniu stron internetowych oraz odpowiadamy na pytanie jak pozycjonuje się witryny, a także dlaczego jest to takie ważne.

Jak pozycjonuje się strony internetowe


Strony internetowe przede wszystkim pozycjonuje się poprzez wykonywanie optymalizacji samego serwisu a także działania off site czyli poza stroną internetową. Proces pozycjonowania to dostosowywanie strony internetowej do wyszukiwarki Google, aby była ona wyświetlana przez wyszukiwarkę na wysokich pozycjach i dzieli się on właśnie ogólnie na dwie takie części. Wspólnie działania na stronie i poza stroną są definiowane jako pozycjonowanie.

Optymalizacja strony internetowej polega na dostosowaniu samego serwisu do wyszukiwarki Google oraz konfigurowaniu go i pracach przeprowadzanych jedynie na samym serwisie WWW. Optymalizację przeprowadza się na różnych płaszczyznach, a zaliczamy do nich optymalizację:

  • techniczną
  • pod kątem user experience i funkcjonalności
  • dla urządzeń mobilnych
  • pod kątem doboru słów kluczowych
  • konfiguracji contentu i tekstów SEO
  • bezpieczeństwa
  • linkowania

Są to jedynie główne obszary, które w największym stopniu wpływają na pozycjonowanie strony internetowej przy optymalizacji serwisu. Ogólnie istnieje nawet kilkaset elementów, które wpływają na pozycję strony internetowej w wyszukiwarce Google. Choć nie znamy ich pełnej listy a także dokładnych priorytetów, możemy jednak ogólnie określać najważniejsze czynniki wpływające na pozycję witryny w wyszukiwarce Google. Pozycjonując stronę internetową, przede wszystkim dba się o wszelkie kwestie techniczne związane z funkcjonowaniem witryny. Z pewnością jest to dostosowanie hostingu czy kwestii bezpieczeństwa baz danych serwisu. Pozycjonując stronę upraszcza się również kod HTML i szkielet strony, a także ustala odpowiednią strukturę podstron i plików na stronie. Wybierane są również adresy URL zgodnie z zasadą user friendly, a także aktywowany jest certyfikat bezpieczeństwa SSL czyli tzw. szyfrowanie. Na stronie internetowej dba się również o kwestie związane z dostosowaniem serwisu do użytkowników. Wybiera się zatem odpowiednio czytelną strukturę strony, a także zapewnienia wewnętrzną wyszukiwarkę, możliwość sortowania i filtrowania danych, czy funkcjonalny koszyk – jeśli jest to sklep internetowy. Na samej witrynie dodaje się również linkowanie wewnętrzne mające połączyć linkami bezpośrednio wszystkie podstrony serwisu. Ułatwia to pozycjonowanie strony internetowej i jej indeksowanie robotom Google. Na stronie dodaje się wybrane słowa kluczowe w tekstach SEO oraz w różnych miejscach, a także regularnie zamieszcza aktualny content tematyczny.

Pozycjonowanie strony internetowej odbywa się także poza samym serwisem. W sieci wykonuje się linkowanie zewnętrzne mające na celu ułatwienie procesu indeksowania witryn. Polega ono na zamieszczenie w sieci linków do naszej strony internetowej. Ma to również na celu pomóc sprowadzić nam ruch organiczny, a także podnieść statystyki serwisu mówiące o jego popularności. Pozycjonowanie poza stroną internetową to również dodawanie danych NAP i powiązanie strony z nimi. W sieci powiązuje się również adres lokalny z naszą witryną, aby mogła być pozycjonowana lokalnie.

Pozycjonować z agencją czy samemu?

Jednym z najważniejszych pytań, jakie pada zawsze przy temacie pozycjonowania strony internetowej jest to, czy pozycjonować stronę samodzielnie czy może lepiej zlecić pozycjonowanie agencji SEO. Odpowiedź ta będzie zależała w dużej mierze od naszej sytuacji, a także wiedzy i możliwości. Jeśli samodzielnie posiadamy odpowiednią wiedzę, a także czas możemy pozycjonować witrynę samemu, odpowiednio dostosowując ją do wyszukiwarki Google. Jeśli jednak nie jesteśmy specjalistami, zdecydowanie lepiej jest dla nas zlecić pozycjonowanie specjalistom, którzy zajmą się dużo efektywniej i skuteczniej naszym serwisem internetowym. Warto zlecić taką pracę również, gdy posiadamy budżet niezależnie od własnych umiejętności i kompetencji. Pozycjonowanie strony internetowej z agencją SEO jest dużo łatwiejsze, a także daje dużo większe możliwości, gdyż agencje mogą korzystać z trudno dostępnych narzędzi, a także zatrudniają wielu specjalistów.

Dlaczego pozycjonowanie jest takie ważne

Pozycjonowanie stron internetowych jest bardzo ważne z kilku powodów. Przede wszystkim tylko wypozycjonowane strony internetowe na najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania mają szansę na spore zainteresowanie. Użytkownicy przeglądają pierwsze wyniki wyszukiwania, nie korzystając już z dalszych lub robiąc to w bardzo małym stopniu. Pozycjonując stronę internetową mamy zatem możliwość zdobycia bardzo dużej ilości odbiorców.

Pozycjonowanie stron to również kwestie wizerunkowe. Jeśli będziemy znajdowali się z witryną marki na wysokich pozycjach w wyszukiwarce Google, nasza marka będzie postrzegana jako lider branżowy i będzie wpływało to pozytywnie na odbiór naszej firmy. Dzięki temu będziemy mogli być bardziej wiarygodni dla osób poszukujących produktów czy informacji. Użytkownicy w internecie niezwykle mocno sugerują się poleceniami i wskazaniami wyszukiwarki Google, uważając że wyróżnione strony znajdujące się na najwyższych pozycjach są rzeczywiście jakościowymi markami.

Pozycjonowanie serwisów internetowych to również duże możliwości. Przede wszystkim możemy dostosowywać intensywność i zakres prac do naszych możliwości, a także wybierać różne formy pozycjonowania. Dzięki promowaniu witryn w internecie możemy również spełniać różne cele marki, począwszy od tych sprzedażowych po wizerunkowe czy związane z rozwojem projektów. Samo pozycjonowanie strony internetowej jest również opłacalne finansowo, gdyż pozyskując klientów w ten sposób, płacimy jedną z najniższych stawek w przeliczeniu na pozyskanie jednego klienta, mówiąc o wszystkich sposobach w marketingu internetowego.

Zainteresowany?

Daj nam znać a zaproponujemy odpowiednie rozwiązania które pomogą ci zrealizować twoje cele biznesowe.

Zainteresowany?

Daj nam znać a zaproponujemy odpowiednie rozwiązania które pomogą ci zrealizować twoje cele biznesowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *